KaraMavi Yayınları

 
 

 
 

Ali Cem Akbulut (© BeKa)
Fotoğraf: Bekir Karadeniz

 

 

 

Ali Cem Akbulut

1978 yılında Merzifon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini köyünde ve babasının öğretmen olması nedeniyle çeşitli illerde, yüksek öğrenimini ise Erzincan’da tamamladı.

Aslen Harız (şimdiki adı Gümüştepe) köyünden olan Ali Cem Akbulut ilkokul yıllarında halk şiiri ve edebiyatına ilgi duymaya başladı. Babasının folklora ilişkin araştırmalarına, yöresindeki halk şairlerinin şiirlerine bağlı olarak şiire olan ilgisi arttı. Yaklaşık 16 yaşında şiir yazmaya başladı. Zamanla şiire ilişkin bilgisini pekiştirerek kendi tarzını geliştirdi. Şiirlerinde ilk dönemler Esedi mahlasını kullandı. Ancak sonraları Rüsvai mahlasına karar verdi.

Folklor araştırmalarına babasının da desteği ile yoğunlaştı. Giderek kendi kütüphanesini ve çalışma yöntemlerini oluşturdu. Bu dönemde Osmanlıcayı da öğrenen Akbulut, bazı eski kaynakları inceleyip çevirerek arşivlere kazandırdı.

Öğretmen olarak görevine Merzifon’da devam eden Ali Cem Akbulut’un tasavvuftan aşka, sevgiye ve hicve kadar değişik konuları işlediği şiirleri bazı araştırma ve dergilerde yer aldı. Ayrıca hayatı ve şiirleri tez konusu oldu.

Ali Cem Akbulut'un »Gazilerovacığı Aşıkları« (KaraMavi, 2010) ve Bekir Karadeniz'le birlikte hazırladığı »Alevi-Bektaşi Şairleri« (8 Cilt) (KaraMavi, 2014) adlı bir araştırmaları yayımlandı. Ayrıca şiirlerinin bir bölümü yayına hazırlanmaktadır.
 

    KaraMavi Yayınları