KaraMavi Yayınları

 
 

 

Bekir Karadeniz & Özgür Kalın

Cerattepe
Bir Sivil Direniş Hikayesi

Bekir Karadeniz & Özgür Kalın ● Cerattepe-Bir Sivil Direniş Hikayesi

KaraMavi Yayınları
1. Baskı, 2019
ISBN
978-605-5825-68-3
16
x 24 cm, 576 Sayfa


»Artvinliler doğru kabul ettiği değerleri doğru biçimde ve şiddete başvurmadan savundu/savunuyor. Barışçıl ve sivil itaatsizlik temelinde bir direnişi hayata geçirebildikleri, özetle başından beri zor olanı seçtikleri için mücadeleleri böylesine uzun soluklu olabildi.


Gelişmenin nasıl bir boyuta ulaşacağını şimdiden bilmek mümkün değil. Ancak sonuç ne olursa olsun Artvinlilerin bu mücadelesinin hep olumlu bir örnek olarak değerlendirileceğini düşündürten yeterli sebep bulunmaktadır.


Bazı mücadeleler başından beri işin uzmanlarınca örgütlenir. Eğer bir ölçüde de doğru tespitler yapılmışsa işin gidişi kolaylaşabilir. Sağ veya sol söyleminden bağımsız biçimde klasik politik örgütlenmeler genellikle böyle olur. Bazen de gelişen bir olay bir kıvılcıma dönüşür ve toplum kendi öncülerini ortaya çıkarır. Bu öncüler birçok bakımdan anti-kahraman gibi görünürler ama aslında göründüklerinden çok daha önemlidirler. Artvin’in kendi dinamiğiyle ortaya çıkardığı Yeşil Artvin Derneği ve birçok insan da böylesi değerlerdir. Neredeyse çeyrek asra yayılan mücadelede bu denli sabır ve kararlılıkla, aynı zamanda da ilkeli duruşları bu insanların önemini her gün yeniden fark ettirmektedir.


Bir anda binlerce insanın bir araya toplanıp tek ses, tek yürek olarak bütünleşmesi aynı zamanda Artvinlilerin ne denli tutarlı ve kararlı olduklarına işaret etmektedir. Bu kadar uzun bir süredir devam eden bu mücadelede bu kadar çeşitliliği barındırmasına rağmen şiddetten uzak durabilmesi de yine Artvinlilerin (ve tüm destekleyenlerin) ne denli barışçıl olduğunun kanıtıdır.«

    KaraMavi Yayınları