KaraMavi Yayınları

 
 

 
 

Nuri Derin (© BeKa)
Fotoğraf: Bekir Karadeniz

 

 

 

Nuri Derin

1947 yılında Pülümür’ün Fem (şimdiki adı Kabayel) köyünde doğdu. Köylerinde okul olmadığından ancak 2 ay kadar yakın bir köydeki okula gidebildi. Okuma yazmayı ise kendi kendine öğrendi. Sonraki yıllarda ise ilk ve ortaokulu dışarıdan bitirdi.

Geleneksel müzikle içi içe bir ortamda büyüdü. Köylerine gelip giden dede, zakir ve aşıklar aracılığıyla küçük yaşlardan itibaren bilgisini pekiştirmeye başladı. Yaklaşık 7 yaşlarında köylerine gelen Davut Sulari’yle karşılaşması ise yaşamında bir dönüm noktası sayılabilir.

1965 yılında İstanbul’a giderek birçok başka aşık ve halk müziği sanatçısıyla tanıştı. İlk arşiv çalışmalarına da bu dönemde başladı.

1970 yılında askere gitti. Askerlik dönüşü müzik araştırmalarının yanında politik etkinliklerde de bulundu. 1980’deki askeri darbeden sonra bu politik etkinlikleri nedeniyle gözaltına alındı ve bir süre tutuklu kaldı. Daha sonra çalışmak üzere Libya’da gitti. Bu döneme dek oluşturduğu arşivinin bir bölümü kayboldu. Libya’dan döndükten sonra yeniden araştırmalarına yönelen Derin bir süre bir radyoda »Taş Plaktan Günümüze« adlı bir program hazırlayıp sundu. Programın ilgi görmesi üzerine de başka radyolarda sürdürdü.

Yaklaşık 30 yıllık bir süreci kapsayan bu arşiv çalışmalarını özellikle Davut Sulari konusunda yoğunlaştırarak çok önemli bir ses ve belge arşivi oluşturdu.

    KaraMavi Yayınları